Ženske v znanosti ob mednarodnem dnevu žensk
Med 11. 2. (mednarodnim dnevom žensk in deklet v znanosti) in 8. 3. (mednarodnim dnevom žensk), je Univerza na Primorskem predstavila raziskovalke UP, ki so v preteklem letu dosegle pomembne mejnike v svojem raziskovalnem delu.
Med njimi je bilo tudi veliko raziskovalk UP IAM in UP Famnit, ki so podale svoje misli o položaju žensk v znanosti.
Dr. Vita Poštuvan, namestnica vodje Slovenskega centra za raziskovanje samomora, izredna profesorica na oddelku za psihologijo na UP Famnit, dobitnica Zoisovega priznanja za pomembne znanstvene dosežke na področju suiciodologije in duševnega zdravja ter v letu 2021 vodja temeljnega projekta ARRS »Človek v primežu Covid-19: psihološke posledice epidemije in preventivnih zaščitnih ukrepov za zajezitev širjenja okužb«. Poudarila je, da jo je glede razmerjih spolov vedno znova presenečalo to, da na položajih moči tudi v njeni stroki prevladujejo moški, kljub temu pa na naši univerzi nikoli ni čutila posebnih razlik.
»Spremembe miselnosti ljudi ni enostavno doseči in predvsem ne na hitro. Poslanstvo znanstvenikov je, da nova odkritja delimo z družbo. Na naši univerzi se trudimo, da na najrazličnejše načine komuniciramo o našem delu in predvsem posredujemo znanja študentom, ki so naša prihodnost,« je v intervjuju za UP povedala dr. Andreja Kutnar, direktorica Zavoda InnoRenew CoE, ki je v letu 2021 zaključil gradnjo največje lesene zgradbe v Sloveniji, in predstojnica Oddelka za tehnologijo na UP IAM ter profesorica na Oddelku za aplikativno naravoslovje na UP Famnit. Pridobila je pomemben temeljni projekt z avstrijskimi partnerji »Razvoj lesnih kompozitov z višjo zaščito pred udarnim hrupom za izboljšanje kvalitete bivanja«, financiran v okviru ARRS.
Sklepne misli kampanije ŽENSKE V ZNANOSTI je združila dr. Klavdija Kutnar, raziskovalka, redna profesorica na UP IAM in UP Famnit ter rektorica Univerze na Primorskem: »Prišli smo na Timesovo THE lestvico, dobili smo štipendijo Marie Curie, številne nove projekte programa Obzorja (Horizon), v Sloveniji smo bili pri pridobivanju projektov dva in polkrat uspešnejši kot prejšnje leto in še bi lahko naštevala. Sem zelo ponosna na naše uspešne raziskovalke. V letu 2021 smo bili pri pridobivanju nacionalnih projektov uspešnejši glede na pretekla leta in številne od teh projektov, ki smo jih pridobili kot vodilna inštitucija, so pridobile raziskovalke, in to mlade raziskovalke, tako da se za prihodnost naše univerze ne gre bati.«
Po njenem odzivu na povabilo k pridružitvi mednarodni organizaciji združenja rektoric pa bo tudi Univerza na Primorskem na seznamu univerz v svetu, ki jih vodijo ženske.
Celotni intervjuji z našimi znanstvenicami in raziskovalkami so dostopni tukaj.
Vabimo vas k branju, vsem ženskam pa čestitamo ob njihovem prazniku!