V 5. predavanju Famnitovih izletov v matematično vesolje 2012/13, vas v sredo 20. februarja 2013, ob 18. uri vabimo v Veliko predavalnico UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper) na predavanje

izr. prof. dr. Štefka Miklaviča z naslovom

Delta roboti in matematika.

Na predavanju bomo najprej pobližje spoznali zgradbo in delovanje delta robota, nato pa poskusili rešiti še problem njegovega krmiljenja.

*****

Delta robote je v zgodnjih 80 letih prejšnjega stoletja iznašla raziskovalna skupina profesorja Reymonda Clevela iz Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, Švica. Njihova lahka konstrukcija jim omogoča dve lastnosti, ki sta v robotiki zelo cenjeni: hitrost in natančnost. Zaradi tega so izjemno cenjeni, tako v industriji kot tudi na nekaterih drugih področjih, recimo medicini.

Pri krmiljenju delta robota naletimo na povsem matematičen problem, ki ga lahko rešimo s precej osnovnimi prijemi prostorske geometrije.

VABLJENI!

*****

Dr. Štefko Miklavič je leta 2002 magistriral, leta 2004 pa doktoriral na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Raziskovalno se ukvarja predvsem s teorijo grafov in algebraično kombinatoriko. Kot asistent in predavatelj je sodeloval s Politehniko Nova Gorica ter Pedagoško fakulteto Koper. V letu 2007 je kot Fulbrightov štipendist šest mesecev raziskovalno delal na University of Wisconsin (ZDA). V letih 2000 do 2004 je bil asistent, od 2005 do 2010 docent, od junija 2010 pa je izredni profesor na Univerzi na Primorskem. V letih 2010-2011 je bil direktor UP Inštituta Andrej Marušič. Novembra 2011 je bil imenovan za prorektorja za znanstveno-raziskovalno in razvojno delo Univerze na Primorskem. Leta 2012 je prejel Zoisovo priznanje Republike Slovenije za znanstvene dosežke v matematiki.