login
| EN

V petek, 6. septembra, je na NIJZ potekala novinarska konferenca, na kateri je UP IAM SCRS (Slovenski center za raziskovanje samomora) predstavil aktivnosti ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora (10. september):

  • Prekolesarimo svet (10. 9.–10. 10.),
  • prižig svečke v podporo, spomin in upanje (10. 9.),
  • Dan povezovanja: spreminjanje razumevanja stisk in krepitev podpore mladim (27. 9.),
  • razstava izdelkov natečaja za mlade A (se) štekaš?!?, ki bo na ogled v avli Armerije UP.

Svetovni dan preprečevanja samomora, ki ga vsako leto obeležujemo 10. septembra, letos prvič poteka pod geslom »Spreminjajmo razumevanje samomora« – cilj je ozaveščanje o tem, kako pomembno je, da spreminjamo način pogovora o samomoru in njegovo razumevanje. Gre za premik od kulture tišine in stigme h kulturi odprtosti, razumevanja in podpore, kar zahteva sistemsko spremembo. Na ta način lahko ustvarimo bolj podporno in sočutno družbo, v kateri bo samomore mogoče preprečevati. Zaradi samomora letno po svetu umre več kot 700.000 oseb, NIJZ navaja, da smo v Sloveniji v letu 2023 beležili 358 samomorov, kar je manj kot leto poprej.

Med 10. septembrom in 10. oktobrom bo ponovno potekala akcija Prekolesarimo svet, katere cilj je, da skupaj s kolesarji z vsega sveta tudi letos prekolesarimo pot v dolžini obsega Zemlje – 40.075 km. Akcija, s katero stremimo k zmanjševanju stigme in ozaveščanju o možnosti preprečevanja samomorilnega vedenja, je bila pri nas zelo dobro sprejeta. V Sloveniji smo namreč v zadnjih dveh letih presegli zastavljeni cilj akcije in skupno prekolesarili kar dvakratnik obsega Zemlje. Tudi letos vas vabimo, da kolesarite z nami ter tako sodelujete pri zbiranju kilometrov in ozaveščanju o možnosti preprečevanja samomorilnega vedenja. Prekolesarjene kilometre lahko brez posebnega truda (brez registracije ali drugih daljših postopov) vnesete v obrazec tukaj.

Bližnji in svojci, ki so koga izgubili zaradi samomora ali so se soočali s samomorilno stisko bližnjega, so lahko tudi sami v stiskah in so še posebej ogrožena, a žal velikokrat spregledana skupina. Mednarodni simbol za izraz sočutja do vseh, ki so zaradi samomora koga izgubili, je rumeno-oranžna pentljica. Vsako leto poteka tudi prižig sveče v podporo, spomin in upanje – 10. septembra ob 20.00 na svoji okenski polici prižgite svečko v podporo pri preprečevanju samomorilnega vedenja, v spomin umrlim in kot upanje za žalujoče.

V lanskem septembru je UP gostila 32. Svetovni kongres Mednarodne zveze za preprečevanje samomora (IASP), na katerem je skoraj 800 udeležencev iz več kot 80 držav pripravilo prek 700 predstavitev. Tudi letos so pripravili aktivnosti, ki bodo potekale vse do 10. oktobra (svetovnega dne duševnega zdravja). V sklopu kongresa so lansko leto na UP IAM SCRS organizirali tudi prvi Dan povezovanja – dogodek, namenjen širši javnosti, še posebej posameznikom z izkušnjo samomorilnega vedenja, njihovim bližnjim, žalujočim in strokovni javnosti. Letošnji Dan povezovanja: spreminjanje razumevanja stisk in krepitev podpore mladim bo potekal v petek, 27. septembra 2024, v starem mestnem jedru Kopra, v avli Armerije in v prostorih UP FHŠ. Geslo letošnje prireditve je "V stiski nismo sami" – dogodek bo nudil pester program aktivnosti, vključno z interaktivnimi delavnicami in predavanji za mladostnike, študente in odrasle ter tržnico organizacij za pomoč mladim v stiski. Otvorili bodo tudi razstavo ustvarjalnega natečaja A (se) štekaš?!?, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi videoposnetke o pomoči osebam v samomorilni stiski.

VEČ O AKTIVNOSTIH SCRS 

Če ste v stiski, naj spomnimo, da je na UP tudi zaposlenim na voljo Psihološka svetovalnica, če pa prepoznate stisko drugega, lahko pomagate že s pogovorom – pet korakov za lažji pristop nam je zaupala dr. Vita Poštuvan (UP IAM SCRS).

  

 

Univerza na Primorskem

Inštitut Andrej Marušič
UP IAM

Muzejski trg 2
6000 Koper
Slovenija

tel.: +386 (0)5 611 75 91
fax.: +386 (0)5 611 75 92
e-mail: info@iam.upr.si
Avtorske pravice
Izjava o dostopnosti