ponedeljek, 19. november 2012

Umrl je prof. dr. Ante Graovac

V 68. letu  je minuli teden (13. novembra 2012) umrl prof. dr. Ante Graovac, mednarodno ugleden hrvaški strokovnjak s področja teoretične kemije.

Prof. dr. Graovac se je rodil 15. julija 1945 v Splitu, kjer je končal osnovno šolo in klasično gimnazijo. Leta 1970 je diplomiral iz fizike v Zagrebu in od takrat do leta 2010 delal na Inštitutu Ruđer Bošković, kjer je bil dva mandata predsednik Znanstvenega sveta.

Specializacijo iz teoretične kemije je leta 1973 opravil na ameriški University of Utah, med leti 1981 in 1983 pa je bil gostujoči profesor na Max-Planck Institutu v Nemčiji. Poleg tega je veliko gostoval na poznanih znanstveno-raziskovalnih inštitucijah v Ameriki, Nemčiji, Franci, Sloveniji in na Madžarskem.

Pri delu prof. dr. Anteja Graovaca je treba posebej izpostaviti doprinos k vzpostavitvi novega znanstvenega področja uporabe metod diskretne matematike na grafih molekul. Pristop je danes poznan pod imenom »Zagrebška šola matematične kemije«. Leta 2005 je bil eden eden od utemeljiteljev Mednarodne akademije matematične kemije (The international Academy of Mathematical Chemistry - IAMC). Vse do smrti je bil tudi njen glavni tajnik.

Bil je tudi direktor mednarodnih znanstvenih konferenc »Matematika, kemija in računalniki« (MATH/CHEM/COMP - MMC), ki pod pokroviteljstvom Inštituta Rođer Bošković vsako leto potekajo v Inter-univerzitetnem centru v Dubrovniku. Zaradi svoje multi- in interdisciplinarnosti so MMC konference mednarodno priznane, njihovi rezultati pa so objavljeni v mednarodnih znanstvenih časopisih.

V svoji izredni znanstveni karieri je prof. dr. Ante Graovac objavil 140 mednarodnih znanstvenih člankov, ki so bili citirani več kot 200-krat.

Prof. dr. Ante Graovac je dobitnik nagrade mesta Zagreb za dosežke v znanosti (1986), nagrade mesta Split za znanost (2006) in državne nagrade za znanost (2010).

Sodelavci UP IAM in UP FAMNIT družini prof. dr. Graovca izrekamo globoko sožalje ob boleči izgubi.