Biometrija je znanstvena veda o načinih razpoznavanja ljudi na podlagi njihovih telesnih in vedenjskih značilnosti. Z biometričnimi postopki navadno preverjamo in ugotavljamo identiteto posameznikov. Tako lahko z računalniki prepoznavamo ljudi na podlagi slik obrazov, dlani, prstnih odtisov, slik šarenice, zvočnih posnetkov govora, pa tudi na podlagi načina hoje ali gibanja.

So vaše biometrične značilnosti podobne značilnostim kakšne znane osebnosti? Kako to ugotovite, vam bo v okviru FAMNIT-ovih izletov v matematično vesolje

v sredo, 22. januarja 2014, ob 18. uri predstavil

dr. Janez Žibert.

Na predavanju, ki bo v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8), si bomo pogledali, kako izgraditi računalniško aplikacijo za prepoznavanje ljudi na podlagi obrazov, spoznali se bomo s tehniko lastnih obrazov (ang. eigenfaces) in s poskusom pokazali, kako deluje. Preizkusili bomo tudi biometrični računalniški sistem, ki sam ugotavlja podobnosti med ljudmi na podlagi njihovih obrazov. Tako bo lahko računalnik na podlagi slike obraza s postopki biometrične primerjave slik obrazov ugotovil, komu od slavnih osebnosti ste najbolj podobni.

Vabljeni!

*****

Dr. Janez Žibert je diplomiral leta 1998 na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani na smeri Uporabna matematikaLeta 1998 se je kot mladi raziskovalec zaposlil na Fakulteti za elektrotehniko na Univerzi v Ljubljani, kjer je pod mentorstvom prof. dr. Franceta Miheliča leta 2001 magistriral in leta 2006 doktoriral z deli s področja obdelave govornih signalov Leta 2008 se je zaposlil kot visokošolski učitelj in raziskovalec na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije na Univerzi na Primorskem. Trenutno je zaposlen na Univerzi na Primorskem in na Univerzi v Ljubljani. Raziskovalno delo dr. Žiberta je usmerjeno v področja statistike in statističnega modeliranja, obdelave in analize signalov, razpoznavanja vzorcev ter v raziskovanje na področju biometričnih in govornih tehnologij.