login
| EN

Letos 11. februarja 2025 obeležujemo že deseto obletnico mednarodnega dneva žensk in deklet v znanosti. Na predlog Generalne skupščine Združenih narodov letošnji mednarodni dan poteka pod sloganom Načrtovanje napredka za oblikovanje prihodnosti: Najboljše je še pred nami (“Charting Progress to Shape the Future: The Best is Yet to Come”).

/ Vsi portreti so zbrani TUKAJ /



Članica zaposlitve: UP Inštitut Andrej Marušič 

Doktorski študij opravlja na: UP Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), smer Suicidologija in duševno zdravje

Raziskovalno področjeSuicidologija in duševno zdravje

 

Odločitev za doktorat je prišla naravno. Sprva o tem nisem razmišljala, a ko sem se zaposlila na Slovenskem centru za raziskovanje samomora na UP IAM in začela sodelovati pri različnih raziskovalnih in intervencijskih projektih s področja duševnega zdravja in samomorilnega vedenja, je postal logičen naslednji korak. Kot mlada raziskovalka imam to srečo, da je opravljanje doktorata del moje zaposlitve, kar pomeni, da se znanstvena spoznanja, ki jih pridobivam, neposredno prepletajo z mojim delom. Hkrati pa me izzivi iz prakse vodijo k postavljanju raziskovalnih vprašanj, ki so resnično relevantna. To povezovanje teorije in prakse mi daje veliko motivacije in občutek smisla.

V svoji raziskavi obravnavam temo, ki jo pogosto vidimo kot težko – smrt in z njo povezane koncepte. Čeprav je smrt naravni del življenja, se o njej pogosto neradi pogovarjamo, saj v ljudeh vzbuja strah in nelagodje. S svojim delom želim spodbuditi odprte in konstruktivne razprave, ki povezujejo različna področja, tako v akademskem svetu kot tudi širše v družbi. Upam, da bodo moja spoznanja pomagala premakniti nekatere družbene tabuje, spodbudila drugačne poglede in prispevala k boljšemu razumevanju te teme. Če s svojim delom vsaj malo pripomorem k temu, da bo o teh temah lažje govoriti, bom dosegla svoj cilj.

Ena najpomembnejših stvari, ki sem se jih naučila, je prilagodljivost saj se načrti spreminjajo in to je v redu. Pomembno je, da znamo sprejeti, da stvari ne bodo vedno tekle po načrtu in se s tem ne obremenjujemo preveč. Razdelitev nalog na manjše korake in postavljanje realnih ciljev mi zelo pomaga, da se ne počutim preobremenjeno. Čeprav moram priznati, da se tega še vedno učim. Ključno je tudi določanje prednostnih nalog in prepoznavanje trenutkov, ko je čas za odmor. Včasih je najboljša odločitev, da pustimo neko nalogo stati in se k njej vrnemo s svežim pogledom. Zelo pomembna pa je tudi podporna mreža – družina, prijatelji in sodelavci lahko naredijo veliko razliko. Včasih si je potrebno dovoliti, da ne bo vse popolno in biti prijazen do sebe. 

Raziskovanje je zame odkrivanje vzorcev, postavljanje novih vprašanj ter razmislek o ustaljenih prepričanjih. Pri tem me najbolj navdušuje tisti trenutek, ko se posamezni koščki sestavijo v smiselno celoto. Še posebej pa me veseli, kadar moje delo sproži zanimive razprave, spodbudi kritično mišljenje ali komu pomaga pogledati na določeno temo iz nove perspektive. 

Akademski svet potrebuje raznolike poglede, saj prav iz različnih načinov razmišljanja in postavljanja vprašanj pogosto nastanejo najzanimivejše ideje in odkritja. Znanost uspeva, ko so slišani različni glasovi. Zaupajte svojemu.



Članica zaposlitve: UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM)

Doktorski študij opravlja na: UP Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacije tehnologije (UP FAMNIT), smer Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja

Tema raziskovanja: Komuniciranje znanosti (področje trajnostno grajeno okolje)



Za doktorski študij sem se odločila, ker sem želela poglobiti svoje znanje o komuniciranju znanosti in s tem prispevati k njenem razvoju. Pri svojem raziskovalnem delu se posvečam predvsem področju trajnostne gradnje, saj lahko z učinkovito komunikacijo spodbudimo resnične pozitivne spremembe v družbi.

Navdihuje in motivira me misel, da lahko s svojim raziskovanjem prispevam svoj del k večji ozaveščenosti o pomenu trajnostne gradnje. Prepričana sem namreč, da je vsak korak pomemben del večje zgodbe napredkaŠtudentkam, ki razmišljajo o raziskovanju, svetujem, naj bodo pogumne, vztrajne in radovedne!



Članica zaposlitve: UP Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), Laboratorij DLTLT (Distributed Ledger Technologies and Language Technologies)

Doktorski študij opravlja na: UP Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), smer Računalništvo in informatika

Raziskovalno področje: Jezikovne tehnologije


Za doktorski študij sem se odločila, ker me močno zanima raziskovalno delo na področju jezikovnih tehnologij in umetne inteligence. Usklajevanje doktorskega študija z asistentskim delom mi predstavlja precejšen izziv, a ker sta tesno povezana, se medsebojno dopolnjujeta.

Sem članica ekipe laboratorija DLTLT (Distributed Ledger Technologies and Language Technologies), kjer se ukvarjamo s porazdeljenimi in jezikovnimi tehnologijami. Pri našem delu nikoli ni dolgčas – obkrožena sem s sodelavci in mentorjema, ki so izjemni raziskovalci z ogromno znanja, ki ga z veseljem delijo. Ker delamo na različnih projektih in področjih, imamo priložnost za medsebojno sodelovanje in razvoj povsem novih raziskovalnih idej. 

Moja raziskava se osredotoča na umetno inteligenco v jezikovnih tehnologijah. Še posebej si želim prispevati k razvoju velikih jezikovnih modelov, ki bi bili široko dostopni in bi ljudem pomagali pri vsakdanjih izzivih. Prizadevam si, da bi ti modeli delovali manj robotsko in bi odgovarjali na vprašanja na bolj človeški način. Takšen pristop bi lahko prispeval k razvoju tehnologij za pomoč pri osamljenosti starejših ter reševanju drugih družbenih izzivov.

Eden najdragocenejših nasvetov, ki mi je pomagal pri usklajevanju študija z delom, je, da ne obupam kljub neuspehom. Prav dejstvo, da pot ni lahka, jo naredi zanimivo – in prav to je čar raziskovanja. Ko se lotiš raziskave, nikoli ne veš, ali bo uspešna ali ne. Moje delo je predvsem rezultat radovednosti in želje po odkrivanju novih spoznanj.

Študentkam, ki razmišljajo o akademski karieri, bi svetovala, naj sledijo svojim ciljem in se ne ustrašijo izzivov. Akademska pot je polna preizkušenj, a hkrati ponuja izjemne priložnosti za rast in razvoj.

 

 

 

 

 

 

Univerza na Primorskem

Inštitut Andrej Marušič
UP IAM

Muzejski trg 2
6000 Koper
Slovenija

tel.: +386 (0)5 611 75 91
fax.: +386 (0)5 611 75 92
e-mail: info@iam.upr.si
Avtorske pravice
Izjava o dostopnosti