Ta teden je v Kranjski Gori že desetič potekala mednarodno obarvana Slovenska konferenca o teoriji grafov (“10th Slovenian international conference on graph theory”), znana tudi kot "blejska konferenca".

Gre za že 10. edicijo mednarodne konference, ki se zvrsti vsaka štiri leta in tudi letos sodi med največje svetovne dogodke na področju teorije grafov. Organizatorji konferenc so že od začetka štirje najbolj odmevni slovenski raziskovalci s področja teorije grafov: prof. dr. Tomaž Pisanski, prof. dr. Dragan Marušič, prof. dr. Bojan Mohar in prof. dr. Sandi Klavžar, letos pa je bila glavna organizatorica konference UL FMF (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko) z prof. dr. Primožem Potočnikom na čelu. Pri organizaciji so sodelovali še IMFM (Inštitut za matematiko, fiziko in mehaniko), UP (Univerza na Primorskem), UM (Univeza v Mariboru) in podjetje Abelium d. o. o.

Letošnje konference se je udeležilo več kot 330 matematikov in matematičark. Slovenska mednarodna konferenca z leti postala ena najpomembnejših svetovnih konferenc na področju teorije grafov, ki vedno znova privablja uveljavljene raziskovalce ter perspektivne mlade doktorske in podoktorske študente s celega sveta ter jim omogoča izmenjavo najpomembnejših dognanj in vpogled v trenutno najaktualnejše probleme s področja teorije grafov. Izvedli so več kot 300 predavanj, od tega 11 plenarnih. Plenarni predavatelji so vrhunski matematiki iz celega sveta, med katerimi so prejemniki najprestiženjših matematičnih nagrad.

Seznam plenarnih predavateljev:

• Csilla Bujtás, Univerza v Ljubljani, Slovenija
  • Zdeněk Dvořák, Charles University, Czech Republic
  • Michel Lavrauw, Univerza na Primorskem, Slovenija
  • Karen Meagher, University of Regina, Canada
  • Torsten Mütze, University of Warwick, United Kingdom
  • Dieter Rautenbach, Ulm University, Germany
  • Gordon Royle, University of Western Australia
  • Pablo Spiga, University of Milano--Bicocca, Italy
  • Edwin R. van Dam, Tilburg University, Netherlands
  • David Wood, Monash University, Australia
  • Anders Yeo, University of Southern Denmark

Prihodnji teden, 26. 6., pa se v Kopru začenja tudi že tradicionalna in 11. po vrsti mednarodna doktorska poletna šola iz diskretne matematike. Prijavilo se je 95 matematikov, med njimi so tako univerzitetni profesorji in raziskovalci kot tudi doktorski študenti, kar predstavlja pomemben trenutek za povezovanje med mladimi in bolj izkušenimi matematiki.

Foto: Katja Berčič